A Győrplusz új sorozatot indított, amelyben a tavaly nyáron megalakult Rába ETO SE szakosztályait, az ott folyó munkát, a sportág tehetségeit, reménységeit mutatják be.




Az egykor patinás egyesület tizennégy szakosztályt tömörítve indult újra, ezek közül elsőként a nagy hagyományokkal és kitűnő eredményekkel rendelkező judo kerül górcső alá. A sportág aktuális győri helyzetéről Kovács Jánossal, a Rába ETO SE, azon belül a judoszakosztály elnökével beszélgettek.




– Komoly hagyománya van városunkban a judónak. Mikor indult hódító útjára ez a sportág Győrben?
– A judoélet az 1960-as évek végén indult el a városban, ekkor alakult meg a Győri Dózsa, és rövid idő alatt erős vidéki bázissá nőtte ki magát – válaszolt Kovács János. – A csapat az első osztályban is szerepelt, felnőtt és utánpótlás szinten is folyamatosan szállította az eredményeket. Győr mindig is komoly szerepet játszott a magyar judosportban, korosztályos és felnőtt magyar bajnokok, válogatott versenyzők sora nevelkedett városunkban. A nyolcvanas években aztán egy nagyon ütőképes csapat alakult ki Győrben, sok élversenyzővel, akiket elsősorban fővárosi klubok vittek el. Én Paksra kerültem, ahol akkor indult el az Atomerőmű SE. Több korábbi sportoló ma már edzőként az utánpótlás sikeréért dolgozik, de a sportdiplomáciában is többen megtalálták a helyüket, elég csak doktor Tóth László nevét említeni. A Győri Dózsa egykori versenyzője 2021 óta az európai és a magyar judoszövetség elnöke is egyben. Polgármesterünk, doktor Dézsi Csaba András pedig alelnöki tisztséget tölt be a hazai szövetségben.


sss


– Jelenleg elsősorban utánpótlás-nevelés folyik a Rába ETO-ban. Mennyire népszerű ma ez a sport a gyerekek körében?
– Általánosságban elmondható, hogy a digitális világ nem a sportnak kedvez, ugyanakkor mi örömmel számolhatunk be arról, hogy rengeteg gyerek választja ma is a judót. Ez természetesen a hagyományokból is adódik. Jelenleg csaknem száz versenyzőnk van, terveink szerint a jövő év elejére ez a szám eléri a százötvenet, ami a legerősebb fővárosi klubok esetében is egy szép számnak mondható.




– Milyen elvárásokkal, tervekkel indult meg a munka az egyesületben?
– A Rába ETO SE judoszakosztálya elsősorban a nevelő munkára koncentrál. Szeretnénk megtalálni és kinevelni a következő generációk klasszisait, válogatott versenyzőit. Bátran kijelenthetem, hogy az ifjúsági és juniorcsapatunk kimondottan erős, folyamatosan szállítjuk az érmeket hazai és nemzetközi megmérettetésekről is. Terei Dániel nevét talán már nem kell bemutatni a győrieknek, ő a közelmúltban ifjúsági magyar bajnok lett.




– Mik lesznek a klub és az elnök legfontosabb teendői az idén?

– Elsősorban szervezői feladatok várnak ránk. Kiemelt helyszín Győr a magyar judosport életében, országos bajnokságoknak, rangsorversenyeknek, diákolimpiai országos döntőknek ad rendszeresen otthont. Ezek mellett idén öt rangos nemzetközi versenyt rendezünk, amiért az „Európai Judováros 2024” címet érdemeltük ki az Európai Judo Szövetségtől.


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2024
Forrás: Győrplusz
Fodor László írása
Fotó: Mekliz Fotó)