Ahogyan arra számítani lehetett, a japán judósok taroltak a tokiói olimpián, kilenc aranyat, két ezüstöt és egy bronzérmet nyertek, ezzel az eredménysorral kimagaslottak a mezőnyből. Az Abe testvérpár, Abe Uta és Abe Hifumi például egy napon, egymás után lett olimpiai bajnok férfi és női harmatsúlyban. A házigazdáknak mindössze három versenyszámban nem volt dobogós helyezésük. A Telex írása.




A japánokon kívül csak két ország judósai tudtak egynél több aranyérmet nyerni ezen az olimpián: a franciák nyertek két aranyat, a női 63 kilós kategóriában Clarisse Agbegnenou lett az olimpiai bajnok, valamint az ötkarikás játékokon most debütáló csapatversenyt nyerték, illetve Koszovó remekelt: a női légsúlyban (48 kg) és könnyűsúlyban (57 kg) is koszovói győzelem született, így nem túlzás azt állítani, hogy az alig tíz éve független, kevesebb mint kétmillió lakosú balkáni ország két olimpia alatt judonagyhatalom lett.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) 2014-ben vette föl tagjai közé Koszovót. A 2016-os riói nyári olimpia volt az első, amelyen a sportolóik már a koszovói színekben versenyeztek. Bár csak nyolc sportolójuk utazott el Brazíliába, de így is sikerült aranyérmet nyerniük, a történelmi sikert nem meglepő módon egy judós, Majlinda Kelmendi érte el, amivel egy csapásra nemzeti hőssé vált. Tokióban a címvédés azonban nem jött össze neki, a paksi Atomerőmű SE judósa, Pupp Réka az első meccsén legyőzte őt.

De ahogy az eredmények mutatják, a koszovói judo nem csak Kelmendit jelenti. A tokiói olimpia első versenynapján a huszonöt éves Distria Krasniqi a 48 kilósok döntőjében a japán Tonaki Funát győzte le a sportág szentélyében, a Nippon Budokanban. Két nappal később a könnyűsúlyú Nora Gjakova lett olimpiai bajnok, miután az elődöntőben legyőzte a japán Josida Cukaszát, a döntőben pedig leléptetéssel nyert a francia Sarah-Léonie Cysique ellen.

A koszovói judósok így öt év alatt három olimpia bajnoki címet szereztek, ami annak fényében különösen nagy szó, hogy Albánia eközben soha, egyetlen sportágban sem nyert olimpiai érmet.




Kelmendi, Krasniqi és Gjakova pályafutásában több közös pont is van: mindhárman ugyanabban a klubban készülnek, és mindhármukat ugyanaz az edző, Driton „Toni” Kuka tanította meg judózni. Az egykori jugoszláv ifibajnok judós ezzel az ország legsikeresebb edzőjének számít, akit nemhiába tartanak a koszovói judosport atyjának.

Driton Kuka 1971-ben született a nyugat-koszovói Peja városában, és már tizenkilenc évesen ő volt az egyik legjobb könnyűsúlyú judós Jugoszláviában. Az 1992-es barcelonai olimpián jó esélye lett volna érmet nyerni, de a politika keresztülhúzta a számításait. Harminc évvel ezelőtt, 1991 nyarán Horvátország és Szlovénia kijelentette, hogy elszakad Jugoszláviától, amivel elkezdődött az ország véres széthullása.




Az ENSZ határozata alapján az akkor már csak Szerbiából és Montenegróból álló Jugoszláv Szövetségi Köztársaság nem vehetett részt az olimpián, a sportolóik csak olimpiai zászló alatt, független résztvevőkként indulhattak a versenyeken. Az albán származású koszovói sportolók egy polgári ellenállási mozgalom keretében bojkottálták a részvételt, és kiléptek a szerb vezetésű exjugoszláv küldöttségből. „Az olimpiai álmom szertefoszlott” – emlékezett vissza Kuka, hozzátéve, hogy az olimpia előtti versenyeken az összes barcelonai érmest legyőzte. Kuka sportolói pályafutása így már az előtt véget ért, hogy igazán elkezdődhetett volna.

A koszovói háború lezárása után, 1999-ben Kuka és testvérei a szülővárosukban, a saját családi házukban alapítottak egy judóklubot azzal a szándékkal, hogy valamilyen elfoglaltságot nyújtsanak a környékbeli fiataloknak, akiket szó szerint az utcáról szedtek össze. Eleinte csak néhány kopott szőnyegük volt mindehhez. „Koszovó romokban hevert, a gyerekek pedig traumatizáltak voltak” – mondta Kuka. Köztük volt a hétéves Majlinda Kelmendi, aki száz méterre lakott Kuka „judotermétől”. „Semmit sem tudtam erről a sportágról, de boldogan csináltam” – mondta Kelmendi.

„Aztán elkezdtünk érmeket nyerni, de ez nem számított, a fő célunk az volt, hogy ezeket a fiatalokat megtartsuk a sportban” – mondta Driton, aki szerint a kissé visszahúzódó és csöndes Kelmendi egészen kivételes tehetség volt. Az első olimpiája a 2012-es londoni volt, ahol még albán színekben kellett versenyeznie, mert Koszovó akkor nem volt tagja a NOB-nak. Londonban nem is ért el olyan eredményt, mint amire számított, a második meccsén kikapott a mauritiusi Christianne Legentiltől.




Két évvel később viszont megszerezte Koszovó első világbajnoki címét, majd az Európa-bajnokságot is megnyerte, és már aranyesélyesként utazott a riói olimpiára. Rióban visszavágott Legentilnek a negyeddöntőben, majd a döntőt is megnyerte az olasz Odette Giuffrida ellen. A győzelme után Pejában szobrot emeltek a tiszteletére. „Biztos vagyok benne, hogy ha nincs Toni, Koszovónak ma nem lenne olimpiai aranyérme” – nyilatkozta Kelmendi az AFP-nek.



„A háborútól szenvedő gyerekekből világbajnokokat neveltünk, olyan országokkal mértük össze az erőnket, mint Franciaország, Japán vagy Brazília, ahol több ezren judóznak” – mondta Kuka. Az országban jelenleg tizenhét bejegyzett judoklub működik, ebből hat is Peja városában, ami abszolút a koszovói judo központjává vált. A szövetség honlapja szerint összesen 1200 regisztrált judósuk (912 férfi és 288 nő) van, akikkel mindössze huszonöt képesített edző foglalkozik.

„A különböző korosztályokban most tizennégy olyan judósunk van, aki a legmagasabb szintre jutott” – szemléltette a koszovói judo merítési lehetőségeit Kuka. Egy korábbi nyilatkozta szerint a judosport évente körülbelül 250 ezer eurót kap a koszovói kormány tizenhét millió eurós sporttámogatási keretéből.


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2021
Forrás: Telex
Pál Tamás írása
Fotó: EJU, Gabi Juan)