Nyolcadszor állhatott fel a magyar bajnoki dobogó tetejére Tóth Krisztián, aki ezúttal a nehézsúlyúak felségterületét vette be. Az olimpiai aspiránsok igazolták a papírformát Zalaegerszegen, bár olykor egymás útját is keresztezték.

Negyvenegy egyesület százharminckét judósa vett részt az idei judo országos bajnokságon, amelyet Zalaegerszegen, a Mindszenty Sportközpontban rendeztek meg.

A sportág legjobbjai közül egyedül Ungvári Attila volt kénytelen kihagyni az egerszegi ob-t, de olimpiai aspiránsaink közül akadtak, akik ezúttal nem fogyasztottak, magasabb súlykategóriában léptek tatamira. Egyikük, Özbas Szofi így a 70 kilósok közé lépett, ahol el is jutott a döntőig. A fináléban egy évvel korábban is Gercsák Szabina várt rá, a sportág két magyar ifjúsági olimpiai bajnoka egymás között döntött a magyar bajnoki címről, a Honvéd világbajnoki bronzérmese, Özbas Szofi végül negyedik alkalommal állhatott fel az ob-dobogó legfelső fokára.

Cifrább lett Tóth Krisztián története: az MTK Budapest olimpiai bronzérmes klasszisa fejébe vette, hogy ő lesz az első magyar judós a férfiak között, aki négy súlycsoportban is felnőtt magyar bajnoki címet tudott szerezni (a nőknél Soós Ritának és Tamási Ibolyának már sikerült ez a bravúr), ennek érdekében még „áldozatokat” is kellett hoznia, a zuhanyhíradó szerint négy liter vizet ivott meg a mérlegelésre készülődve, hogy „átessen” a száz kilós súlyhatáron. Ő ugyanis a nehézsúlyúak közé mérlegelt be Zalaegerszegen.

Mégis hiba csúszott a számításba, a már hétszeres felnőtt magyar bajnok Tóth Krisztián ugyanis rosszul emlékezett, 2011 és 2015 között a 90, 2018-ban és tavaly pedig a 100 kilogrammosok között lett ő a hazai legjobb, annak idején a 81 kilósok között nem sikerült aranyérmet szereznie – ezzel ő is szembesült a rajt előtt. Így vagy úgy, a sorsolás már elkészült, az ellenfelek már várták, hogy az ikonikus judóssal összemérhessék erejüket.

Az elődöntőben a súlycsoport magyar olimpiai reménységével, Sipőcz Richárddal csapott össze, s bár a súlykülönbség a győri versenyző felé billegette a mérleg nyelvét, a rutin vissza tudta azt billenteni. A hosszabbításba hajló párharc végül Tóth Krisztián dobásával ért véget. A fináléban az évek óta edzősködő pécsi Kersics Dávid nem tudta megakadályozni Pánczél Gábor tanítványát a győzelemben, s ha a különleges rekord nem is jött össze, a nyolcadik ob-győzelem is nagy fegyvertény, a sportág hazai történetében csak kilenc olyan versenyző volt, aki ennél is több bajnoki aranyat tudott begyűjteni.

Ebben a különleges éremgyűjtésben ott van Tóth Krisztián nyomában a paksiak olimpiai ötödik helyezettje, Pupp Réka (52 kg), akinek szombaton már a hetedik aranyát akasztották a nyakába, de Salánki Evelin (78 kg) is büszke lehet a maga hatodik, illetve Nerpel Gergely (90 kg) és Varga Réka (+78 kg) a negyedik bajnokságára.

immár háromszoros ob-első Kőszegi Rebeka (48 kg), kétszeres magyar bajnok Pongrácz Bence (66 kg), Ócsai Sándor (81 kg), Vég Zsombor (100 kg), először lett magyar bajnok a felnőttek között Naji Dávid (60 kg) és Szegedi Dániel (73 kg), ahogyan Kriza Anna (63 kg) is.

A zalaegerszegi országos bajnokságon az aranyérmeken tíz egyesület osztozott, összesen huszonhét klub tudott érmet hazavinni. Az éremtáblázat első helyét a BHSE (3 arany, 4 ezüst, 2 bronz) szerezte meg, a másoodik a Ceglédi VSE (3, 0, 1), a harmadik pedig az MTK Budapest (1, 1, 4) lett.