Különös vállalkozásba fogott a Judoinfo: a Magyar Judo Szövetség (MJSZ) aktuális ponttáblázata alapján kiszámoltuk, kik a sportág valaha volt legeredményesebb versenyzői hazánkban. A Top10 tagjait egyenként mutatjuk be olvasóinknak.




Az MJSZ ponttáblázata az évek során sokat pallérozódott, a sportágon belül általános elfogadottságnak örvend, így nyugodtan mondhatjuk, hogy különös „játékunknak” is hiteles fogódzót nyújt. Elöljáróban hozzá kell tennünk: a rangsor összeállításához kizárólag a felnőtt nemzetközi eredményeket (olimpiák, világbajnokságok, Európa-bajnokságok) vettük figyelembe. A kirajzolódó képet árnyalja, hogy a kétezres évek második évtizedéig csak kétévente rendeztek világbajnokságot, a „régebbiek” ennyivel legalábbis kevesebb eséllyel gyűjthették a pontokat.

A ranglistára összesen hetvenkilenc sportoló kerülhetett fel, ennyien értek el magyar színekben olimpián, világbajnokságon vagy Európa-bajnokságon pontszerző helyezést (vagyis végeztek a legjobb nyolc között). A teljes rangsort sorozatunk utolsó részében ismertetjük.



Az „Örökranglista” harmadik helyezettje 33792 ponttal dr. Kovács Antal! Már többször jeleztük: ez a lista meglehetősen szubjektív, hiszen egy szempontból vizsgálja a sikereket: ki tudott a legtöbb pontot gyűjteni a pályafutása során. Kétségtelen, hogy Magyarország eddigi legsikeresebb judósa Atom Anti, alias Kovács Antal, az egyetlen versenyzőnk, aki olimpiai aranyérmet tudott szerezni, s ő volt az első felnőtt világbajnokunk is (azóta is csak klubtársának, Braun Ákosnak sikerült ugyanez a bravúr)...

Az Atomerőmű SE négyszeres olimpikon klasszisának eredménysora lenyűgöző: Hangyási László tanítványa olimpiai aranyérmes (1992, Barcelona), olimpiai ötödik helyezett (1996, Atlanta), világbajnok (1993, Hamilton), világbajnoki ezüstérmes (2001, München), Európa-bajnoki ezüstérmes (2004, Bukarest), ötszörös Eb-bronzérmes (1992, Párizs; 1993, Athén; 2002, Maribor; 2003, Düsseldorf; 2004, Budapest, open), Eb-ötödik (1995, Birmingham) és Eb-hetedik (1996, Hága).




Az 1992-es barcelonai olimpiai judós sikercsapat: Hajtós Bertalan, Csősz Imre,
Kovács Antal, Csák József (balról) Moravetz Ferenc kapitánnyal


Karrierjének első nagyobb korosztályos sikere az 1991-es junior Európa-bajnokságon megszerzett bronzérem volt, az utolsó nagy erőpróbájára tizenhat évvel később, a 2007-es Hungária-kupa volt, amelyen – harmincöt évesen – a hetedik helyen zárt.

A versenyzés után a civil életben is megtalálta a számítását, közgazdász doktori címet szerzett, napjainkban ő a paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatója. A sporttól sem távolodott el, ő az Atomerőmű SE elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségi tagja, a Magyar Judo Szövetség szakmai alelnöke.


Minden idők legeredményesebb magyar judósai

...
3. KOVÁCS ANTAL 33792 pont
4. Hajtós Bertalan 31104
5. Csák József 23040
6. Mészáros Anett 22272
7. Csősz Imre 21120
8. Ozsvár András 20352
9. Bor Barna 19584 pont
10. Joó Abigél 16896


A lista természetesen szubjektív, hiszen nem lehet egyes eredményeket összehasonlítani egymással, egy olimpiai aranyérem alighanem többet ér, mint két tucat Európa-bajnoki medál együttvéve. A listánk azonban híven tükrözi azt, kik voltak a mieink közül a leginkább és a legtöbbet a világ legjobbjai között.


 
LEGYEN ÖN IS A KLUB TAGJA!
(Judoinfo.hu 2020
Gombkötő Roland
Fotó: MTI, archív)