A 23 évnél fiatalabbak számára kiírt kontinensbajnokságokon eddig ötvennégy érmet – közte huszonegy aranyat – gyűjtöttek eddig a magyar judósok. Győrben bővülhet a dicsőséglista!

Csernoviczki Éva (fehérben) szerezte az első magyar aranyérmet ebben a korcsoportban

November 2. és 4. között a győri Audi Arénában rendezik meg az idei U23-as Európa-bajnokságot. A magyar judósok az ötvenötödik Eb-érem megszerzéséért indulnak harcba pénteken.

Az ezredforduló környékén – ahogyan több más sportágban, a judóban is – felvetődött egy „új korcsoport” bevezetése, hogy a juniorok közül kiöregedő sportolók könnyebben beilleszkedhessenek a felnőttek közé.

Neu Gábor (fehérben) is aranyérmes volt 2003-ban

Az első – nem hivatalos – Európa-bajnokságot 2003-ban Örményország fővárosában rendezték meg, s a mieink rögtön négy érmet gyűjtöttek, Csernoviczki Éva és Neu Gábor a dobogó legfelső fokára állhatott. Előbbi olimpiai és világbajnoki bronzéremig, két Európa-bajnoki címig (összesen tizenegy felnőtt Eb-éremig) jutott, s még mindig gyarapíthatja sikerlistáját, utóbbinak viszont Ungvári Miklóssal egy súlycsoportban versenyzőként nem sok világverseny jutott, napjainkban a BHSE edzőjeként másokat igyekszik oda eljuttatni.

Joó Abigél igazi specialistája volt az U23-as Eb-knek

A mögöttünk hagyott másfél évtized során összesen huszonegy aranyérmet nyertek a mieink, a legnagyobb U23-as specialista a napokban édesanyává vált Joó Abigél nevéhez fűződik: a KSI SE csillaga négy alkalommal lett a korosztály Európa-bajnoka, összesen öt érmet gyűjtött.

Ugyancsak öt érmet (két arany, egy ezüst, két bronz) jegyez Baczkó Bernadett, de a „nagyok” közé tartozik a már említett Csernoviczki Éva, illetve Bor Barna három-három, Tóth Krisztián és Gercsák Szabina pedig két-két U23-as kontinensbajnoki címmel. Utóbbi a hétvégén Győrben gyarapíthatja Európa-bajnoki címeinek számát…